ارزیابی اموال و دارایی های شرکت ها، کارخانجات، ادارات و … چه بخش خصوصی و چه دولتی، مستلزم در اختیار گرفتن کارشناسان زبده و با تجربه از رشته های مختلف می باشد. زیرا کارخانجات معمولاً شامل زمین، ساختمان، سوله، ماشین آلات، خطوط تولید و … می باشند.

در نتیجه بایستی در خصوص ارزیابی کارخانجات و شرکت ها از تیم کارشناسان دادگستری حرفه ای استفاده گردد تا علاوه بر اینکه گزارش های کارشناسی بدون نقص و با دقت بالا قرار گیرد، از هدر رفتن هزینه و زمان نیز جلوگیری بعمل آید.

دلایل ارزیابی کارخانجات و شرکت ها

ارزیابی کارخانجات و شرکت ها

تهیه گزارش ارزیابی کارخانجات بدلایل مختلفی صورت می پذیرد که می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • بروز رسانی ارزش کارخانه یا شرکت جهت نقل و انتقال سهام
 • ارزیابی کارخانه جهت تضمین،ترهین و …
 • ارزیابی بروزکارخانه جهت ارائه به فروشنده
 • ارزیابی بروز کارخانه جهت ارائه به خریدار
 • ارزیابی کارخانه جهت محاسبه ارزش سهامداران و شرکا
 • تعیین ارزش کارخانه جهت اجرای مزایده و فروش و یا واگذاری

چه بخش هایی از شرکت و کارخانه ها مورد ارزیابی قرار میگیرند؟

بطور کلی ارزش کارخانجات، از نقطه نظر ارزیابی توسط کارشناس رسمی دادگستری شامل چند بخش می شود:

 • ارزش زمین (عرصه)
 • ارزش اعیانی ها و بناهای موجود در عرصه
 • ارزش خودرو و ماشین آلات موتوری
 • ارزش دستگاه ها و تجهیزات صنعتی (خط تولید و ماشین های وابسته)
 • ارزش اقلام موجود در انبار
 • ارزش مجوزها، پروانه بهره برداری و انشعابات

این دسته بندی کلی و به اختصار می باشد و می توان برای این موضوع موارد دیگری را نیز مد نظر قرار داد.

ارزیابی زمین (عرصه)

ارزیابی کارخانجات و شرکت ها

 • محل وقوع کارخانجات می تواند دو حالت داشته باشد یا داخل در شهرک های صنعتی یا خارج از آنها باشد. در هر صورت در این زمینه بایستی از کارشناسان رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان و نقشه برداری استفاده نمود. ارزش زمین های داخل شهرک های صنعتی معمولاً تا حدودی مشخص بوده و تابع قوانین داخلی شهرک صنعتی محل می باشد. اما در صورتیکه زمین کارخانه خارج از محیط شهرک صنعتی باشد، بسته به موقعیت قرار گیری ملک، پهنه بندی محل وقوع، مساحت عرصه، ابعاد، دسترسی به گذرها، اندازه گذر و … ارزشگذاری می شود.

ارزیابی اعیانی و بناهای موجود

 • کارخانجات معمولاً دارای بخش های مختلف اداری، تولید و … می باشند. واحد های اداری معمولاً مشابه ساختمان های مسکونی بوده و بسته به کیفیت ساخت، متریال بکار رفته، قدمت بنا و … ارزشگذاری می گردد. در کنار این نوع بنا، سوله هائی نیز برای، خطوط تولید، نگهداری ماشین آلات و … مورد استفاده قرار می گیرد. سوله ها با توجه به طول، عرض دهنه، نوع پروفیل، مساخت و … می تواند قیمت گذاری شوند. بررسی قیمت اعیانی و بناهای موجود نیز توسط کارشناسان رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان صورت می گیرد. در صورتی که متراژ ساختمان ها و وسوله ها مشخص نباشد (اصولا باید برای اعیانی ها پایانکار ارائه گردد)، می توان از کارشناسان رسمی دادگستری رشته نقشه برداری استفاده نمود تا مساحی لازمراانجام داده و در اختیار کارشناسان راه و ساختمان قرار دهند. مشاهده اطلاعات بیشتر

ارزیابی خودرو و ماشین آلات موتوری

ارزیابی کارخانجات و شرکت ها

 • ارزیابی خودرو ها توسط کارشناسان رسمی دادگستری رشته خودرو و تصادفات (وسائط نقلیه موتوری) یا کارشناسان مکانیک نیز انجام می شود. در این مورد کارشناس با بررسی اسناد و مدارک هر خودرو و میزان استهلاک آن می تواند در اینخصوص گزارش ارزیابی تنظیم نماید. تمامی خودرو های سبک و دارای پلاک (اعم از ایرانی یا خارجی) در این مقوله قرار می گیرند.
 • برای ارزیابی ماشین آلات سنگین منجمله ماشین آلات راهسازی نظیر لودر، گریدر، بولدوزر، جرثقیل و امثالهم بایستی از کارشناسان با تجربه که اختصاصاً در این زمینه فعالیت داشته اند استفاده نمود. کارشناسان مورد استفاده در این بخش تخصص برق، ماشین آلات و تجهیزات کارخانجات رو دارا می باشند. چرا که در برخی موارد، ماشین آلات خاص هستند و توی کشور عزیزمان به ندرت یافت می شوند. در اینگونه موارد، اسناد و مدارک گمرک، برگه ترخیص، مبایعه نامه و … می تواند به کارشناس مربوطه کمک شایانی در جهت ارزیابی بنماید. نمونه این ماشین آلات را در صنایع ریل و خطوط راه آهن می توان مشاهده نمود. دستگاه هائی نظیر زیرکوب، استابلایزر، جرثقیل های دروازه ای مخصوص خطوط ریلی و …. ارزیابی این بخش از ماشین آلات قطعاً مستلزم حضور کارشناسانی می باشد که سال ها با این نوع دستگاهها فعالیت داشته و اشراف کامل داشته باشند.

ارزیابی تجهیزات صنعتی، خطوط تولید و …

ارزیابی کارخانجات و شرکت ها

  • ارزیابی تجهیزات صنعتی و خطوط تولید و امثالهم، می تواند جز مهمترین بخش های یک گزارش ارزیابی برای کارخانجات باشد. کارشناس رسمی دادگستری در زمینه مورد نظر بایستی تجربه و دانش کافی را داشته باشد. بعضاً خطوط تولید منحصر بفرد بوده یا از کشورهای دیگر وارد ده است. در اینگونه موارد بهای تمام شده به نرخ ارز می تواند جهت ارزیابی راهگشا باشد.

ارزیابی اقلام موجود در انبار

 • ارزیابی کارخانجات و شرکت هاهمه کارخانجات و واحد های تولیدی، دارای انبار می باشند. انبار می تواند شامل قطعات یدکی ماشین آلات، لوازم اداری، وسایل مستهلک و … باشد. در صورتیکه از اقلام موجود در انبار لیست برداری نشده باشد یا لیست به روز وجود نداشته باشد، این بخش یکی از موارد زمانبر جهت تهیه گزارش ارزیابی کارخانجات می باشد.

ارزیابی مجوزها، پروانه بهره برداری و انشعابات

 • مجوز های اخذ شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت و همینطور مجوزات کاربری ها و … نیز دارای ارزش بوده و قابل ارزیابی در گزارش کارشناس رسمی دادگستری می باشند.
 • به فراخور نیاز کارخانه و خط تولید، انشعابات با ظرفیت کافی خریداری و مورد استفاده قرار می گیرد. این انشعابات شامل برق سه فاز، تک فاز، انشعاب آب و گاز صنعتی و … می باشد. هر یک بر حسب مشخصات فنی ارزشگذاری می شوند.