همانطور که اطلاع دارید یکی از راه‌های درآمد دولت در خصوص اخذ مالیات، مالیات بر املاک و مالیات بر خانه‌های لوکس می‌باشد.

ابتدا به این موضوع می‌پردازیم که چه خانه‌هایی از نظر اداره مالیات لوکس می‌باشد؟!

به موجب بند ع تبصره ۶ قانون بودجه مصوب ۴0/04/1402 املاکی که شرایط زیر را داشته باشند لوکس محسوب می‌شوند:

زمین‌های فاقد اعیانی دارای کاربری مسکونی، اداری، تجاری و خانه‌های مجلل و باغ ویلاها به ارزش بیش از بیست میلیارد تومان، مشمول مالیات بر خانه‌های لوکس می‌شوند (مطابق قانون مصوب 1402 که البته این عدد ممکن است در سال های آینده افزایش یابد)

ذکر چند نکته در باب مالیات خانه های لوکس:

  • مالیات بر خانه‌های لوکس مشمول واحدهای مسکونی یا ویلاهای در حال ساخت نمی باشد.
    • یعنی عملاً واحد یا ویلا در مرحله بهره برداری باشد.
  • در صورتی که فرد یک یا چند ملک داشته باشد مجموع املاک بر مالیات خانه‌های لوکس قرار نمی‌گیرد بلکه صرفاً ارزش هر واحد به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.

فرض کنید فردی تعداد ده واحد مسکونی دارد که ارزش هر کدام بطور جداگانه زیر بیست میلیارد تومان می‌باشد. در نتیجه واحدهای وی مشمول مالیات بر خانه‌های لوکس نمی‌باشد. در حالت کلی ارزش هر واحد مطابق قانون سال ۱۴۰۲ بایستی ۲۰ میلیارد به بالا باشد.

مالیات بر خانه های لوکس

نقش کارشناس دادگستری در مالیات بر خانه‌های لوکس چیست؟

مواردی اتفاق افتاده است که اداره مالیات به برخی از افراد اعلام نموده که واحد تحت تصرف آنها مشمول بر مالیات بر خانه‌های لوکس می‌باشد. یعنی اداره مالیات تشخیص داده است که ارزش ملک، بالغ بر بیست میلیارد تومان می باشد. اما مالک اعلام می‌دارد که ارزش واحد وی کمتر از ۲۰ میلیارد تومان می‌باشد.

در اینگونه موارد اداره مالیات به فرد اعلام می‌کند که به کارشناس رسمی دادگستری با صلاحیت ارزیابی املاک مراجعه نموده، از وی درخواست گزارش ارزیابی ملک را بنماید.

پس از درخواست متقاضی، کارشناس به محل ملک مراجعه نموده، اسناد و مدارک را بررسی و از واحد مورد نظر بازدید به عمل می‌آورد. سپس با توجه به تجربه و بازدیدهای میدانی قیمت نهایی واحد را طی گزارش به مالک تقدیم می‌نماید.

متقاضی این گزارش را به اداره مالیات ارائه می‌دهد. در صورتی که ارزش واحد بیش از ۲۰ میلیارد باشد قطعاً مشمول مالیات بر خانه‌های لوکس و در غیر این صورت معاف از مالیات می‌باشد.

در صورتیکه در این زمینه نیاز به کارشناس دادگستری و آشنا به ضوابط و قوانین مالیاتی حوزه مربوطه دارید با ما در تماس باشید.

Rate this post