یکی از رشته های جذاب و البته با اهمیت، در گروه کارشناسان رسمی، کارشناس رسمی باستان شناسی می باشد. این رشته در واقع تلفیقی از رشته های عمران (راه و ساختمان) و معماری می باشد. افرادی که وارد این رشته می شوند در صورتیکه آشنائی بیشتری با سایر رشته ها و علوم از جمله جغرافیای طبیعی و انسانی، فرهنگ و تمدن، شهرسازی، نقشه برداری، فیزیک، شیمی، معدن و … بسیار موفق تر خواهند بود. چرا که شناخت دنیای باستان و درک بهتر آن نیازمند بهره وری از انواع علوم به هم پیوسته و وابسته می باشد.

کارشناس باستان شناسی
کارشناس باستان شناسی

کارشناس رسمی باستان شناسی چه صلاحیت هایی را کسب میکند؟

کارشناس رسمی دادگستری در این رشته، حسب تجربه ای که بدست می آورند و با گذشت زمان، می توانند صلاحیت های زیر را کسب نمایند:

 • تعیین ارزش بناهای تاریخی و اظهار نظر کارشناسی در این مورد
 • اعلام نظر در خصوص دعاوی مطروحه جهت ثبت ابنیه تاریخی و باستانی در فهرست آثار ملی
 • تشخیص هویت و اصالت اماکن، محوطه ها و مجموعه های فرهنگی- تاریخی و تعیین عرصه و حریم آنها
 • بررسی و تعیین ارزش بهای بناها و بافت های فرهنگی- تاریخی و تشخیص عوامل تاثیرگذار (مثبت یا منفی) بر امر حفاظت از آن ها
 • تشخیص قدمت و ارزیابی مربوط به سبک های هنری، آذین ها و یادمان های تاریخی (هنر و صنایع مستنظرفه) و کتب و اسناد تاریخی و وقف نامه ها، نقاشی ها و آذین بندی ها
 • رسیدیگی به اختلافات فی مابین مشاوران، کارفرمایان و پیمانکاران در امور تخصصی مرمت و احیا بناها و بافت های قدیمی و تاریخی-فرهنگی و گردشگری
 • ارزیابی دستورالعمل ها و مصوبات مربوط به خدمات ایرانگردی و جهانگردی
 • بررسی شاخص ها و امتیازات مربوط به رده بندی درجات اقامتگاه ها و مهمانپذیرها بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی
 • تعیین ارزش بنای تاریخی و بافت های کهن شهری
 • تشخیص و تفسیر عکس ها، نقشه ها و تصاویر ماهواره ای که مربوط به بناها، محوطه ها و بافت های قدیم و تاریخی-فرهنگی و گردشگری می باشد.
 • تشخیص حدود مالکیت از نظر حدود و ابعاد در مساحی، تفکیک، تجمیع، افراز، اجرا و تهیه طرح و نقشه مربوط به عرصه و حریم بناها، مجموعه ها، محوطه و بافت های قدیم و تاریخی-فرهنگی و گردشگری
 • اظهار نظر کارشناسانه در دعاوی مربوط به حفاظت و صیانت از ارزش های فرهنگی ابنیه، آثار و میراث فرهنگی و گردشگری منطبق با منشورهای علمی و فرهنگی ملی و بین المللی در ارتباط با ثبت در میراث جهانی
 • بررسی و اظهارنظر در مورد طرح های جامع، تفصیلی و عمرانی شهری در خصوص بافت های قدیم و تاریخی-فرهنگی و گردشگری

کارشناسان رسمی دادگستری مجموعه مفروز، با همکاری مجرب ترین و بهترین کارشناسان رسمی رشته باستان شناسی و حفاظت آثار باستانی، خدماتی جامع و محکمه پسند به متقاضیان ارائه خواهد داد. با ما در تماس باشید.

کارشناس باستان شناسی
کارشناس باستان شناسی

ساخت و ساز در منطقه باستانی

مکان هایی در تهران و شهرستان ها وجود دارد که در محدوده بافت باستانی قدیمی و معاصر قرا می گیرند. سیاست کلی شهرداری ها در این مکان ها بر این است که بافت سنتی و قدیمی آنها حفظ شود و آسیبی به آنها وارد نشود. بنابراین در این مناطق ضوابط شهرداری برای ساخت و ساز و تغییر کاربری و تراکم و … با سایر مناطق کاملا متفاوت می باشد.

در مواردی اتفاق می افتد که متقاضی ضمن مراجعه به شهرداری برای تشکیل پرونده جهت گرفتن مجوز تخریب نوسازی متوجه گردیده که ملکشان در پهنه بندی باستانی قرار گرفته، این موضوع مانع از مراجعه متقاضی و طرح شکایت نمی باشد.

در این موارد در ابتدا باید به یک کارشناس رسمی دادگستری رشته باستان شناسی مراجعه نمود و نظر وی را جلب نمود. در صورتیکه از نظر کارشناس، ملک مورد بحث باستانی نباشد، می توان از کارشناس مربوطه نظریه کارشناسی در اینخصوص دریافت نمود تا بعنوان تامین دلیل در ارائه شکایت استفاده نمود.

اگر کسی مالک باشد میتواند تغییراتی به نمای ساختمانی خود که جزو آثار باستانی به شمار می رود اعمال نماید؟

ساخت و ساز و تعمیر ساختمان‌های قدیمی در محدوده بافت معاصر بایستی بر اساس ضوابط سازمان میراث فرهنگی صورت پذیرد. این گونه نمی‌باشد که به صرف مالک بودن، هر نوع تغییراتی که مد نظر ما باشد را بر ساختمان یا نمای آن اعمال کنیم.

در شرایط عادی و در مناطق غیر خاص این موضوع به شهرداری و واحد شهرسازی مرتبط می‌باشد. اما در بافت‌های تاریخی و معاصر موضوع متفاوت می‌باشد. شما برای کوچکترین تغییرات در نمای ساختمان یا بازسازی و تخریب و نوسازی نیاز به مجوز از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دارید.

در واقع هدف از سیاستگذاری‌های فوق حفظ بافت تاریخی منطقه می‌باشد. در نظر داشته باشید که بدون مشورت در مناطق فوق الذکر هیچ گونه اقدامی انجام ندهید. زیرا می‌تواند منجر به خسارت به بافت یا حتی جریمه‌های سنگین گردد.

اشتراک در
اطلاع از

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
5/5 - (1 امتیاز)